Usługi

3b-artstudio

 

Skontaktuj się z nami, a ustalimy pakiet usług na Twoich zasadach. Nie trzymajmy się sztywnych ram i pakietów. Stwórzmy taką alternatywę która będzie dla Was najlepsza. My obiecujemy, że zrobimy wszystko aby jak najwierniej oddać klimat Waszej imprezy na zdjęciach i filmie który dla Was nagramy. Wy otrzymacie wszystko co zrobimy w takiej formie która będzie dla Was zadowalająca i zgodna z Waszym życzeniem. 

Zdjęcia oraz film ze ślubu i wesela to pamiątka do której powracamy wyjątkowo często. Nic tak nie oddaje atmosfery tego wyjątkowego dnia jak dobrze zrealizowany film. Warto więc aby to wydarzenie rejestrował sprawdzony kamerzysta.

W dobie współczesnej technologii cyfrowej za kamerę chwyta wielu ludzi, którzy w sposób (teoretycznie łatwy) chcą „dorobić parę złotych do wypłaty”. Lepiej wystrzegać się tego typu fachowców, bo efekt ich działań może być mizerny, a my będziemy żałować, że poskąpiliśmy pieniędzy na angaż  specjalisty. Filmowanie ślubne, to wbrew pozorom, nie taki łatwy kawałek chleba.

Czasami o usługach dobrego filmowca dowiadujemy się od rodziny bądź znajomych. Częściej jednak szukamy w ogłoszeniach. Na początku selekcji warto sprawdzić jakim sprzętem dysponuje kamerzysta. Hasło kamera cyfrowa nie rzuca już nikogo na kolana. Równie ważne co kamera są też elementy oświetleniowe i odpowiedni sprzęt do obróbki nagranego materiału. Znakomity efekt można uzyskać poprzez rejestrowanie wesela i ślubu z dwóch perspektyw, tzn. za pomocą dwóch lub więcej kamer. Zabieg taki zwiększa koszty, ale jakościowo film nieporównywalnie zyskuje, poprzez wielość ujęć i lepszy dźwięk. Warto poprosić kamerzystę by pokazał montaż z jednej jak i dwóch kamer dla porównania. Ponadto cenionemu kamerzyście nie przystoi mieć w czasie wykonywania zlecenia tylko jedną kamerę, bo zawsze jedna z nich może ulec awarii, a wtedy rezerwowe urządzenie jest niezbędne.

Kolejnym etapem selekcji powinno być spotkanie z fachowcem w jego miejscu pracy. W czasie takiego spotkania można zgłosić swoje uwagi co do filmu i przekazać kilka swoich koncepcji scenariusza, o ile takie zrodziły się w naszej głowie. Warto również poprosić o wyświetlenie przykładowego filmu, aby poznać warsztat fachowca. Możemy też podpowiedzieć jakiego rodzaju muzyki oczekujemy w ścieżce dźwiękowej. Jeżeli zdecydujemy się na sesję plenerową to także warto wspólnie zgłębić ten temat. Gdy chcemy aby na filmie znalazły się zdjęcia (bądź krótkie filmiki) z lat dzieciństwa czy narzeczeństwa, to powinniśmy je przynieść filmowcowi wcześniej, by mógł je sprawnie wpleść w realizowany materiał.

Wideofilmowanie to również usługa, która wymaga umiejętności montażu zarejestrowanego materiału. Każdy film z tego wydarzenia powinien zawierać: błogosławieństwo, przyjazd młodych do kościoła, ceremonię ślubu, pierwszy toast, pierwszy taniec, oczepiny i nienużące fragmenty zabawy. W czasie montażu kamerzysta sam decyduje jakie fragmenty usunąć. Niedopuszczalne są dłużyzny i ujmowanie scen kompromitujących któregoś z biesiadników. Dobrze zmontowany film powinien być wartki i nie trwać zbyt długo. Jeśli chcemy sobie zachować na pamiątkę surowy materiał, to też nie stanowi to problemu dla profesjonalnego kamerzysty.

Na zmontowany film możemy czekać do kilku tygodni. Warto wcześniej upewnić się czy nasz kamerzysta zapewni zastępstwo w razie jakiegoś nieszczęśliwego splotu okoliczności. Bardzo ważne jest również podpisanie umowy.

artykuł: Paweł Hetnał

Fotografia ślubna - Koszty. Ile zarabia fotograf?

Ile kosztuje wynajęcie fotografa? Dlaczego tak drogo? To tylko dwa dni pracy, więc skąd ta cena? Podobne pytania zadaje sobie wiele Młodych Par, stojących przed wyborem fotografa na ślub.

Rzecz z pozoru wydaje się banalnie prosta. Jeden dzień fotografowania, następnie jeden dzień obróbki, do tego ewentualnie 100 – 200 zł. kosztów. Można się spodziewać, że kilkaset złotych dla fotografa w zupełności wystarczy. Czy faktycznie tak jest? Jak to wygląda naprawdę?

W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie. Zamiast dwóch dni pracy zlecenie może zająć nawet 2 tygodnie! Koszty natomiast są wielokrotnie wyższe i mogą sięgać tysiąca złotych! Zatem skoro to pół miesiąca pracy, a do tego tak wysokie koszty, to i wynagrodzenie musi być wielokrotnie wyższe. Zamiast kilkuset złotych cena może sięgać kilku tysięcy! Wydaje się to nieprawdopodobne, jednak prosta kalkulacja pokazuje jak wygląda sprawa „od kuchni”.

Przybliżony czas pracy (dla zlecenia obejmującego ceremonię ślubną, zabawę do godz. pierwszej w nocy oraz sesję zdjęciową z Młodą Parą):

Na koszty składa się przede wszystkim bardzo drogi sprzęt fotograficzny, którego wartość wynosi najczęściej od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy zł. Profesjonalny fotograf ślubny musi dysponować m. in. dwoma aparatami fotograficznymi i różnymi obiektywami. Do tego kilka lamp, statywy, blendy, tła i wiele innych drogich dodatków. Jadnak największy koszt to korpusy aparatów, które należy wymieniać wraz z postępem techniki (np. co pięć lat) na nowe. Poza sprzętem fotograficznym można wyliczyć jeszcze koszty oprogramowania (oraz jego aktualizacji), reklamy i wiele, wiele innych znaczących wydatków.

Nie ulega wątpliwości, że aby stworzyć wysokiej jakości zdjęcia, niepowtarzalny album, zachwycającą prezentację multimedialną, fotograf musi poświęcić wiele godzin pracy. Niektórzy przeznaczają zbyt mało czasu na postprodukcję, co w rezultacie wpływa na niski efekt końcowy. Jest jednak grupa fotografów, którzy z pasją wykonują swój zawód. Dla nich liczy się nie tylko zysk, ale przede wszystkim zadowolenie Młodej Pary z otrzymanych zdjęć.

 

Postprodukcja (post-processing) w fotografii ślubnej.

Postprocessing to końcowy etap powstawania fotografii od momentu wykonania zdjęcia, czyli naciśnięcia spustu migawki.

W fotografii analogowej postprocesing polega na obróbce filmu i produkcji odbitek. Praca ta odbywa się w tradycyjnej ciemni. Jest skomplikowana, a możliwości korekty obrazu są bardzo ograniczone. W fotografii cyfrowej etap ten nazywa się komputerową obróbką zdjęć lub cyfrową ciemnią. Obraz padający na matrycę i zapisany w formie cyfrowej musi zostać odpowiednio przetworzony, aby można było go oglądać na ekranie monitora lub w formie wydruku.

Każdy cyfrowy aparat fotograficzny wykonuje tę czynność automatycznie. Dla osób zajmujących się fotografią amatorsko taki sposób otrzymania zdjęcia jest zwykle wystarczający.

Ponieważ praca w cyfrowej ciemni jest bardzo czasochłonna, wielu „fotografów ślubnych” ją pomija . Oddają oni nowożeńcom zdjęcia (prosto z aparatu) tuż po ślubie. Czasami poddają retuszowi tylko nieliczną część fotografii, np. zdjęcia plenerowe.

Współczesna profesjonalna fotografia ślubna właściwie nie istnieje bez komputerowej obróbki zdjęć. Efekty, które można uzyskać w postprocesingu, są zaskakujące i z nawiązką rekompensują włożony nakład pracy, dlatego dobry fotograf ślubny nie zdaje się na automatykę aparatu fotograficznego w tym zakresie. Profesjonalny fotograf ślubny wykonuje zdjęcia w tzw. „surowym” formacie RAW i traktuje je jako półprodukt, z którego powstanie ostateczna fotografia. W dniu ślubu wykonuje nawet kilka tysięcy takich zdjęć. Później przeprowadza sortowanie i selekcję. Następnie każde zdjęcie przechodzi przez cyfrową ciemnię, gdzie kolory, kontrast, jasność są korygowane, a jeśli zachodzi potrzeba, to ewentualne niedoskonałości poddaje retuszowi, tak aby stworzyć piękną, ponadczasową pamiątkę.

 

Sesja zdjęciowa w dniu ślubu czy w innym terminie? Przed czy po ceremonii?

Fotografie z tak zwanej sesji zdjęciowej są najchętniej oglądane spośród wszystkich innych zdjęć ślubnych. Aby ta najbardziej oczekiwana pamiątka fotograficzna zachwycała nas przez wiele długich lat, należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania: kiedy najlepiej jest zorganizować sesję zdjęciową? w dniu ślubu czy w innym terminie? Przyszli Nowożeńcy, którzy stoją przed wyborem odpowiedniego dla siebie terminu ślubnej sesji zdjęciowej, mogą skonsultować się z wynajętym fotografem oraz ze swoimi bliskimi. Aby ułatwić podjęcie tej decyzji, warto rozważyć plusy i minusy poszczególnych rozwiązań, uwzględniając własną sytuację.

Sesja zdjęciowa w dniu ślubu
+ plusy - minusy
 1. Na fotografiach można uchwycić specyficzny klimat tego dnia, zdjęcia oddają emocje, jakie towarzyszą Parze Młodej, ich wzruszenie i szczęście.
 2. Państwo Młodzi nie ponoszą dodatkowych kosztów.
 3. Nowożeńcy oszczędzają czas, który musieliby przeznaczyć na sesję po ślubie.
 4. Świadkowie mogą być obecni na fotografiach.
 5. Można wykorzystać samochód i inne przedmioty towarzyszące Młodym w tym wyjątkowym dniu, np. bukiet Panny Młodej.
 6. Sesję można podzielić na części, np. fotografie wykonane przed ceremonią i w trakcie zabawy weselnej. Urozmaici to zdjęcia dzięki zastosowaniu kilku miejsc i różnego światła.
 1. Młodzi obawiają się pobrudzenia strojów.
 2. W przypadku sesji plenerowej pogoda nie zawsze sprzyja.
 3. Z powodu ograniczonego czasu przed i po ceremonii zdjęcia mogą być wykonywane w pośpiechu.
 4. Przed uroczystością Młoda Para zwykle odczuwa stres.
 5. Zdjęcia są wykonywane tylko w miejscach, w pobliżu których odbywają się uroczystości ślubne i weselne.

 

Sesja zdjęciowa w innym terminie
+ plusy - minusy
 1. Atmosfera jest swobodna, niestresująca.
 2. Nie ma obaw przed ewentualnym zabrudzeniem strojów.
 3. Nowożeńcy dysponują odpowiednią ilością czasu.
 4. Mogą wybrać dowolne miejsce na sesję zdjęciową.
 5. Jeśli aura nie sprzyja, termin sesji można przełożyć.
 1. Para Młoda musi znaleźć wolny czas i zorganizować sesję.
 2. Młodzi ponoszą dodatkowe koszty związane z wykonaniem makijażu, fryzury, wypożyczeniem sukni ślubnej oraz ewentualną dopłatą dla fotografa.
 3. Często (z powodów organizacyjnych) na fotografiach nie występują świadkowie.
 4. Zdarza się, że po ślubie brakuje czasu (pogody lub zwyczajnej konsekwencji) i w rezultacie po wielokrotnym przekładaniu sesji nie dochodzi do niej w ogóle.

 

Odpowiedź na pytanie, w jakim terminie powinna odbyć się sesja zdjęciowa, należy do Pary Młodej. Z pewnością jednak, zarówno w dniu ślubu jak i w innym terminie, można wykonać piękne fotografie. Najważniejszy jest dobry humor i uśmiech na twarzach Nowożeńców!

 

Wybór miejsca na sesję zdjęciową. Gdzie robić zdjęcia ślubne?

Sesje plenerowe cieszą się coraz większą popularnością wśród Młodych Par. Fotografie ślubne wykonane na świeżym powietrzu są zwykle bardziej urokliwe od pozowanych zdjęć studyjnych. Naturalne zdjęcia wywołują wiele emocji, zwłaszcza jeśli powstają w miejscu, z którym Nowożeńcy wiążą swoje wspomnienia.

Zdjęcia plenerowe stwarzają szerokie możliwości co do sposobu i stylu ich wykonania. Dużo zależy od zainteresowań Młodych, ich gustu, poczucia humoru i wyobraźni. Ilość pomysłów jest niemal nieograniczona. Czasami wybór zależy po prostu od pory roku, ilości wolnego czasu, czy też miejsca zamieszkania, np.: nad jeziorem, morzem, rzeką lub w górach.

Wymienione powyżej przykłady to zaledwie niewielka część możliwości wykonani niezwykle atrakcyjnych fotografii. Dobrze, kiedy Nowożeńcy mogą skorzystać z pomysłów i doświadczenia fotografa, którego celem jest nie tylko wykonanie interesujących zdjęć, ale również zadowolenie Młodej Pary.

artykuł: Radosław Kwiatkowski